neděle 30. listopadu 2014

Boršč

Počasí venku si žádá polévky, které zahřejou. Boršč jsem jako dítě neměla ráda, ze školy jsem ho měla zafixovaný jako červenou vodu s podivnou chutí. Po letech jsem se rozhodla dát mu znova šanci, uvařila jsem ho v sobotu k obědu a už dlouho si tak nepochutnala. Recept je jednoduchý, zvládne ho každý, jen si na něj je třeba vyhradit dostatek času.Ingredience pro 4 osoby:


350 g hovězího předního
2 brambory
2 menší červené řepy
1 mrkev
1 malá petržel
1/4 celeru
1/8 hlávky zelí (když je hlávka velká nebo 1/4 malé)
půl plechovky sekaných rajčat
1 cibule
1 - 2 stroužky česneku
1 lžíce octa
1 lžíce třtinového cukru
voda
olivový olej
sůl, pepř, nové koření, bobkový list

na servírování - kopr, petrželka kudrnka, kopr
Postup:


1. Kus masa omyjeme, osušíme, osolíme a opepříme. Vložíme do papiňáku, zalijeme vodou tak, aby bylo celé potopené. Přihodíme koření - celý pepř, 2 kusy bobkového listu a 3 nová koření. Kousek o váze 350 g vaříme asi 40 minut.

2. Zatímco se maso vaří, začneme pracovat na zelenině. Cibuli si nakrájíme na jemno, mrkev, červenou řepu, petržel a brambory na kostičky, zelí na proužky a celer si nastrouháme na hrubém struhadle. 

3. Maso vyjmeme z vývaru, nakrájíme na proužky. Do hrnce vlijeme olivový olej, opečeme nejprve cibulku, přidáme celer, mrkev a petržel, společně zasmahneme, zalijeme asi polovinou vývaru z uvařeného masa, přidáme řepu, rajčata, osolíme a vaříme 15 minut. Po 15 minutách přihodíme zelí a brambory, vaříme ještě dalších 10 minut, až bude všechna zelenina měkká a mezitím dolijeme druhou část vývaru. Na závěr polévku dochutíme 1 - 2 stroužky rozetřeného česneku, dále solí, pepřem, lžící octa a cukru.

4. Maso si rozdělíme na 4 porce, vložíme ho do talíře, zalijeme polévkou, ozdobíme lžící zakysané smetany, čerstvou petrželkou a koprem. Můj tip:

Paralelně s masovou variantou jsme připravovali i bezmasou. Vývar z masa stačí nahradit vodou nebo zeleninovým vývarem. Další postup už je stejný, polévka je skvělá i tak!

1 komentář: