pondělí 24. listopadu 2014

Kávový crème brûlée

Dlouho dobu jsem si lámala hlavu nad reprezentativním dezertem pro jednu vícechodovou večeři. Jablečných koláčů je všude plno a sexy ovoce jako maliny, jahody a borůvky už jsou naopak jen v mrazáku. Já osobně mám na podzim chuť na úplě jinou skladbu jídla než v létě, takže i dezerty ocením radši těžší, tučnější, plnější. A potom minulý týden po práci, když jsem stála ve Starbucks frontu na perníkové latte, mi to došlo. Perníkové latte piju vždycky jenom jednou za rok a znamená to pro mě jedinou věc. Přijde na mě ta správná vánoční nálada, sejdu se s mou skvělou kamarádkou Monikou, necháme si na kelímek napsat svoje jména, začneme se překrikovat, smát se, povídat si a já vím, že všechno je, jak má být. Je to taková milá tradice, kterou doufám, budeme ctít i za dalších pár let. Vzpomněla jsem si na recept na kávové Crème brûlée od Gordona Ramsayho, který jsem si kdysi někde přečetla. Pro tuhle příležitost jsem koupila červený pytlíček Starbucks Christmas Blend (směs je prý už asi 30 let pořád stejná a já ji na Vánoce vozím vždycky domů tátovi - další malá tradice). Chvíli jsem si představovala, jak to asi vypadá na Sumatře, odkud pochází jedny z kávových zrn, které se potom ve směsi míchají ještě s latinskoamerickými a indonéskými (pro jistotu jsem si to ještě potom vygooglovala a teď potřebuju nutně jet na Sumatru). Ale teď už konec asociací a rovnou k receptu. 


Ingredience na 6 porcí:


350 ml tučné smetany
125 ml tučného mléka
50 ml dvojitého espressa
6 žloutků
75 g cukru krupice

na servírování dvě lžíce tmavého třtinového cukru


Postup:


1. Předehřejte troubu na 140 C.

2. Mléko a smetanu nalijte do tlustostěnné pánve a pomalu prohřejte, až začne být těsně před bodem varu, přilijte kávu. Žloutky lehce prošlehejte metličkou v žáruvzdorné míse a pomalu přilívejte horkou kávovou směs (asi ve třech dávkách). Přimíchejte cukr a přes sítko nalijte do kokotek. Kokotky vyskládejte do pekáčku a zalijte do poloviny vodou.

3. Pečte asi 30 - 45 minut podle toho, jak moc Vám peče trouba. Neděste se, směs bude pořád vypadat tekutá, zhoustne až zchladnutím. Pozvolna nechte zchladnout. 

4. Před servírováním rovnoměrně posypte cukrem a použijte flambovací pistoli, abyste udělali typickou krustičku na povrchu. Kdo pistolí nedisponuje, využije na vysokou teplotu horní grill v troubě, ale velmi opatrně, hrozně rychle se povrch připálí.


Můj tip:


Krém si můžete upéct a nachystat den dopředu, až přijde ta správná chvilka, doděláte jen krustičku.

Žádné komentáře:

Okomentovat