čtvrtek 30. srpna 2018

Obrácený švestkový koláč ze špaldové mouky

Mně občas přijde, že některé suroviny se pro mě rovnají určitá roční období a nesou s sebou stereotypy. Tak třeba švestky. Jakmile začnou zrát, padá na mě trochu podzim. To už je jenom krůček k dýním, které jsou pro mě jednoznačný symbol padajícího listí, teplých svetrů a horkého čaje. Dneska mám pro vás recept na obrácený švestkový koláč, se kterým není moc práce, a přesto chutná skvěle. 

Recept vznikl v rámci spolupráce s Electrolux. #chutzazitvic #pecemevpare

Ingredience:


150 g hladké špaldové mouky
120 g povoleného másla
150 g třtinového cukru
2 vejce
3 lžíce mléka
1 menší lžička skořice
1 menší lžička prášku do pečiva
špetka soli


cca 10 švestek
plátky mandlí
2 lžíce třtinového cukru
50 g máslaPostup:


1. Nejdříve si vypeckujeme švestky a rozkrájíme je na půlky. Dno dortové formy o průměru cca 23 cm bohatě vymažeme máslem, zbylé máslo po kouskách poklademe na dno a zasypeme třtinovým cukrem, zaprášíme skořicí a plátky mandlí. Na směs poklademe rozpůlené švestky řezem dolů.

2. Připravíme si těsto. Povolené máslo si začneme šlehat s třtinovým cukrem, až z nich bude kompaktní hmota, po jednom zašleháme i vejce. Dále zašleháme mléko a zapracujeme po částech i všechnu mouku s kypřícím práškem a skořicí. Pokud by bylo těsto příliš husté a špatně se s ním pracovalo, zapracujeme ještě jednu lžíci mléka. Těsto rozetřeme na švestky.

3. Koláč pečeme v horkovzdušné troubě (u mě funkce pravý horký vzduch) na 180°C asi 30 - 40 minut. Asi v polovině pečení s ním otočte, aby se propekl rovnoměrně. Já jsem ze svojí trouby nadšená, je to první v řadě, kterou mám a peče opravdu rovnoměrně, takže se o koláč celou dobu vlastně nemusím starat. Ještě teplý vyklopíme z formy, nejdříve spodek tupým nožem opatrně odřízneme od formy, aby na ni nezůstaly nalepené některé švestky, poté překlopíme na talíř. Na závěr ještě posypeme plátky mandlí.


Žádné komentáře:

Okomentovat